لوگوی رسمی آیولرن

بهترین کتاب‌های برنامه نویسی فارسی را بخوانید!

بهترین کتاب‌های برنامه نویسی
در دنیای امروز راه های بسیار زیادی برای رسیدن به مقصد های گوناگون وجود دارد . همین تعدد مسیر ها یکی از عواملی هست که باعث گم شدن افراد می شود .ما در مقاله بهترین کتاب‌های برنامه نویسی سعی میکنیم بهترین مسیر ها رو به کسانی که به دنبال علم برنامه نویسی هستند معرفی کنیم .
یکی از مهم ترین و مرسوم ترین روش های یادگیری برنامه نویسی کتاب ها هستند .کتاب ها به علت مرجع بودن ، کمک بسیار زیادی در برنامه نویسی میتوانند بکنند .

محتوای صفحه

کتاب های برنامه نویسی فارسی یا انگلیسی ؟ کدام بیشتر به کار می آید ؟

بهترین کتاب‌های برنامه نویسی، کتاب‌های انگلیسی هستند اما کتاب‌های فارسی بسیار خوبی هم در این زمینه وجود دارد که می تواند به شما کمک کند . به علت زبان و فرهنگ مشترک موءلف یا مترجم کتاب با مخاطبان فارسی زبان ، استفاده از کتاب های فارسی بسیار میتواند کمک کننده ی برنامه نویسان جوان باشد.

عنوان کتاب سطح مهارت زمینه برنامه‌نویسی
کتاب آموزش گام به گام برنامه‌نویسی پایتون مبتدی – متوسط عمومی
کتاب کدنویسی تمیز مبتدی – پیشرفته عمومی
کتاب اصول پایه الگوریتم و برنامه‌نویسی مبتدی – متوسط الگوریتم و برنامه‌نویسی
کتاب آموزش گام به گام برنامه‌نویسی در کیوت با زبان C++ مبتدی – پیشرفته کیوت
کتاب آموزش قدم به قدم برنامه‌نویسی برای ARM Cortex متوسط – پیشرفته ARM Cortex

پنج کتاب برنامه نویسی فارسی که باید بخوانید

 کتاب آموزش گام‌به‌گام برنامه‌نویسی پایتون

کتاب آموزش گام‌به‌گام برنامه‌نویسی پایتون

کتاب آموزش گام‌به‌گام برنامه‌نویسی پایتون اثر جواد وحیدی و رمضان عباس نژاد ورزی به بررسی و آموزش زبان برنامه‌نویسی پایتون که یک زبان همه منظوره است، می‌پردازد.

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیءگرا و مفسر است که توسط خودو فان روسوم در سال ۱۹۹۱ در کشور هلند طراحی شد. فلسفه ایجاد آن تأکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌های‌ نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آن است. کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند.

عصر حاضر از نظر بسیاری از روشنفکران انقلاب ارتباطات و اطلاعات نام گرفته است. در واقع کلیه کارهای روزمره‌ی انسان با سیستم‌های ارتباطی نوین و فناوری اطلاعات گره خورده است. لذا اهمیت علم کامپیوتر به عنوان نمود اصلی فناوری اطلاعات و ارتباطات بر کسی پوشیده نیست. در دنیای مدرن امروز تسلط و آشنایی با نحوه کار با سیستم‌های کامپیوتری به عنوان یک سطح سواد مطلوب در جامعه شناخته می‌شود که اگر کسی آن را نداشته باشد باید بهای عدم آشنایی با دنیای کامپیوتر در زندگی روزمره خویش را با مراجعه به کافی نت‌ها، درخواست‌های الکترونیکی و موارد دیگر بپردازد.

بدون شک، برنامه‌نویسی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که امروزه نه تنها برای فارغ‌التحصیلان و دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر، بلکه برای سایر رشته‌ها و زمینه‌ها نیز به شکل ضروری، مورد نیاز است. هر ساله، بر تعداد موقعیت‌های شغلی که مرتبط با برنامه‌نویسی هستند و یا پیش نیاز اصلی آن‌ها برنامه‌نویسی است، افزوده می‌شود. از طرفی، بخشی جدا نشدنی از فرآیند تحقیق و پژوهش در اکثر رشته‌های دانشگاهی امروزی، کار با کامپیوتر و توانایی پیاده‌سازی ایده‌ها الگوریتم‌ها در قالب برنامه‌های کامپیوتری است.

قطعا در این مسیر، دانشجویان نیازمند یادگیری و کسب مهارت‌های برنامه‌نویسی هستند. اگر قصد دارید در حوزه برنامه نویسی فعالیت کنید. ولی دانش لازم را ندارید پیشنهاد میکنیم حتما مقاله آموزش جامع برنامه نویسی آیولرن را از دست ندهید!

کتاب کدنویسی تمیز از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

کتاب کدنویسی تمیز تالیف رابرت سی. مارتین از جمله کتاب‌های کاربردی برای طراحی و توسعه یک پروژه نرم‌افزاری است و شامل اصول کدنویس صحیح، نامگذاری کاربردی، کامنت‌نویسی اصولیو چگونگی استفاده صحیح از توابع، نکات رفتاری صحیح و  می‌شود.

معرفی بهترین کتاب‌های برنامه نویسی فارسی : کتاب کدنویسی تمیز

درباره کتاب کدنویسی تمیز

حتی کد بد هم می‌تواند کاربرد داشته باشد، اما کدی که تمیز نیست می‌تواند یک سازمان را به زانو درآورد! کدنویسی تمیز یکی از مهم‌ترین اصول برنامه‌نویسان حرفه‌ای است. رابرت سی. مارتین (Robert C.Martin) در یکی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی یعنی کتاب کدنویسی تمیز (Clean Cod) تلاش کرده همه‌ی نکات و اصول مهم برای تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای را بدون مقدمه‌چینی و با روش‌های ایده‌آل به شما آموزش دهد.

این کتاب حاصل چندین دهه تجربه نویسنده در حوزه برنامه‌نویسی و کار با نرم‌افزار است. رابرت مارتین در این کتاب توسعه نرم‌افزار به روش چابک را توضیح می‌دهد. خوب است بدانید که روش چابک برای توسعه نرم‌افزار و تولید آن، روشی است که در آن نظر مشتریان و همچنین مهارت‌های تیم نرم‌افزاری بسیار اهمیت دارد.

کتاب کدنویسی تمیز برای چه کسانی مناسب است؟

خواندن این کتاب به کلیه برنامه‌نویسانی که خواهان ورود به دنیای حرفه‌ای برنامه‌نویسی و پیشرفت در این حوزه هستند توصیه می‌شود.

کتاب اصول پایه الگوریتم و برنامه نویسی

کتاب اصول پایه الگوریتم و برنامه نویسی نوشته‌ی بابک یاری سعی بر این دارد تا ضمن ارائه درکی درست از حل مسائل به صورت الگوریتمی، نوشتن برنامه به یکی از زبان‌های برنامه نویسی را نیز به صورت پایه‌ای به شما بیاموزد.

کتاب اصول پایه الگوریتم و برنامه نویسی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی

این کتاب با متد و روش‌هایی کاملا تخصصی و جهت یافته سعی دارد تا مبانی کامپیوتر را به طور کامل و با تصاویر مناسب رنگی آموزش داده و درک مناسبی از تعاریف و سخت افزار پایه کامپیوترهای عمدتا شخصی امروزی به شما ارائه دهد. همچنین آموزش الگوریتم و فلوچارت در سطوح مختلف از دیگر اهداف بابک یاری در این کتاب است.

از دیگر مباحث این کتاب تعلیم اصول برنامه‌نویسی مقدماتی به زبان‌های سطح متوسط C و C++ و حل مسائل متوسط به انضمام فلوچارت آن‌ها است. در پایان نیز مجموعه‌ای از مسائل و پروژه‌های نسبتا سخت اما کاربردی با برنامه حل آن‌ها به عنوان مرجع ارائه می‌شود.

کتاب اصول پایه الگوریتم و برنامه‌نویسی برای چه کسانی مناسب است؟

به عبارتی دیگر این کتاب مباحث مبانی کامپیوتر، الگوریتم و فلوچارت، برنامه‌نویسی سطح مقدماتی و متوسط خانواده زبان‌های سی و سی پلاس پلاس و ۱۳۷ مساله با حل کامل را به شما عرضه می‌کند. بدون شک کتاب اصول پایه الگوریتم و برنامه‌نویسی برای استادان و دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر و نیز تمام دانشجویان کلیه مقاطع کاردانی و کارشناسی که درس مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی را اخذ کرده‌اند، مفید خواهد بود.

کاربران رایانه فنی و حرفه‌ای هم می‌توانند از این کتاب برای فعالیت‌های تئوری، آزمایشگاهی و یا پروژه‌ای بهره گیرند. به طور کلی، این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های برنامه نویسی برای هر هنرجو و دانشور آزادی که مایل به یادگیری اصولی مباحث فوق است، اکیدا توصیه می‌گردد.

C++کتاب آموزش گام به گام برنامه نویسی در کیوت با زبان

 C++کتاب آموزش گام به گام برنامه نویسی در کیوت با زبان

کتاب آموزش گام به گام برنامه نویسی در کیوت

شما را با یک فریم‌ورک باکیفیت آشنا می‌کند که به کمک آن می‌توانید اپلیکیشن‌هایی حرفه‌ای طراحی کرده و آن‌ها را توسعه دهید. کیوت درحقیقت ابزارهایی را به شما ارائه می‌دهد که بتوانید به‌سادگی ایده‌های خود را به اجرا درآورید و لذت برنامه‌نویسی را برای شما دوچندان می‌کند.

زبان C++ یک زبان شیءگرای قدرتمند است که امکانات و قابلیت‌های فراوانی دارد و به آسانی قابل یادگیری‌ست. ترکیب این زبان با کتابخانه‌ای استاندارد که از ویژگی‌های پیشرفته‌ی C++ پشتیبانی کند، می‌تواند به کمک کسانی بیاید که مایل به توسعه‌ی نرم‌افزارها هستند.

کیوت (Qt) درواقع به توسعه‌ی اپلیکیشن‌های واسط کاربری گرافیکی و چند پلتفرمی می‌پردازد و با ابزارهای خاص خود به شما کمک می‌کند دستتان در برنامه‌نویسی شیءگرا باز باشد. اپلیکیشن‌های واسط کاربری، به آن دسته از برنامه‌هایی گفته می‌شود که نیازمند استفاده از ماوس هستند و از این طریق فرمان‌ها را به کامپیوتر ارجاع می‌دهند و اپلیکیشن‌های چندپلتفرمی نیز برنامه‌هایی هستند که در پلتفرم‌های خاصی مثل ویندوز نوشته می‌شوند، اما در محیط پلتفرم‌های لینوکس و یونیکس هم قابلیت اجرا دارند.

باید توجه کرد ایجاد اپلیکیشنی که بتواند در سیستم‌عامل‌های مختلف ظاهر و عملکرد مشابهی داشته باشد، کار ساده‌ای نیست و اینجاست که اهمیت جعبه‌ابزار کیوت بهتر نمایان می‌شود. شما می‌توانید به مدد این فریم‌ورک و با استفاده از ابزارهای خاص آن، اپلیکیشن‌ها را طوری برنامه‌نویسی کنید که برای اجرا در سیستم‌عامل‌های مختلف نیازمند تغییر نباشند یا درنهایت با ایجاد تغییری اندک در آن‌ها به نتیجه‌ی مطلوب خود برسید.

کتاب آموزش گام به گام برنامه نویسی در کیوت (Qt) با زبان ++C مناسب چه کسانی است؟

دانشجویان رشته‌های برنامه‌نویسی و نرم‌افزار می‌توانند از این اثر به عنوان یک کتاب راهنما و منبع درسی جامع استفاده کنند. اگر علاقه‌مند به طراحی و توسعه‌ی نرم‌افزار برای پلت‌فرم‌های مختلف هستید این کتاب برای شما مناسب خواهد بود.

Arm cortexکتاب آموزش قدم به قدم برنامه نویسی

این کتاب مشترکاً به قلم چهار نویسنده به نگارش درآمده: پوریا اسپری، امیرحسن آشنایی، احسان حاجبی و میلاد قنبرپور. در این کتاب اصول برنامه‌نویسی آرم کورتکس، به دقت و با بهره‌گیری از مثال‌های فراوان، توضیح داده شده است.

Arm cortexکتاب آموزش قدم به قدم برنامه نویسی

برنامه‌نویسی آرم کورتکس چیست و چه تفاوتی با سایر انواع برنامه‌نویسی دارد؟ آیا برای آموختن برنامه‌نویسی آرم کورتکس به مهارت خاصی نیاز است؟ مولفانِ کتاب ، اثر نامبرده را در راستای پاسخ گفتن به این سوالات به نگارش درآورده‌اند. در این کتاب قدم به قدم، از ابتدا تا انتها، از سطح مقدماتی تا سطح پیشرفته، توضیح و آموزش داده شده است.

پوریا اسپری، امیرحسن آشنایی، احسان حاجبی و میلاد قنبرپور به شکل مشترک این کتاب را به رشته‌ی تحریر درآورده‌اند. هر یک از این نویسندگان در حوزه‌ی علوم رایانه‌ای متخصص و صاحب‌نظرند و حرف‌های بسیاری برای گفتن‌ دارند.

جمع بندی

کتاب‌های زیادی در زمینه برنامه‌نویسی وجود دارند که هر کدام می‌توانند برای علاقه‌مندان این حوزه مفید باشند. در این مقاله، ما تلاش کرده‌ایم تا بهترین کتاب‌های برنامه نویسی کاربردی را معرفی کنیم که برای هر فردی، با هر سطح مهارت، مناسب باشند.

اشتراک گذاری مقاله
https://aiolearn.com/?p=5448

عضویت در خبرنامه آیولرن

آیولرن

آیولرن

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *