لوگوی رسمی آیولرن

مقایسه درجه سختی زبان های برنامه نویسی

درجه سختی زبان های برنامه نویسی
 زبان ها در جهان تنوع زیادی دارند و سختی و آسانی هر زبان به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا زبان ماندارین چینی به دلایلی از سخت ترین زبان های جهان است. زبان های برنامه نویسی هم مانند زبان گفتمان و نوشتاری ما به دلایل مختلف و بر اساس عوامل گوناگون، میتوانند سخت یا آسان باشند. اما به طور کل،  همان طور در زبان های گفتمان و نوشتار به طور مطلق سخت یا آسان نداریم، زبان برنامه نویسی هم درجه سختی و آسانی اش به عوامل مختلفی بستگی دارد.

محتوای صفحه

درجه سختی زبان های برنامه نویسی را میتوانیم بر اساس شاخص های مختلفی دسته بندی کنیم. یکی از این شاخص ها میتواند میزان سختی در یادگیری آن ها باشد. در بین زبان های برنامه نویسی مختلف هر کدام فرایند یادگیری متفاوت و در نهایت بر اساس ویژگی ها و امکانات آن ها، درجه سختی مختلفی خواهند داشت.

اگر با علوم کامپیوتر آشنایی داشته باشید، حتما میدانید که زبان های برنامه نویسی بر اساس نزدیکی به زبان های انسان دسته بندی می شوند. برای مثال زبان های سطح پایین زبان هایی هستند که به زبان اصلی کامپیوتر نزدیک هستند. اسمبلی یکی از این زبان هاست. اما زبان هایی هستند که به زبان انسان ها بسیار نزدیک اند و از این جهت جزو زبان های سطح بالا قرار میگیرند مثل زبان جاوا اسکریپ.

اما درجه سختی زبان های برنامه نویسی چگونه است ؟ یادگیری کدام زبان ها سخت و پیچیده است ؟ یادگیری کدام زبان های برنامه نویسی آسان و ساده تر است ؟ فاکتور های اصلی سختی یا آسانی یک زبان برنامه نویسی چیست ؟

مقایسه درجه سختی زبان های برنامه نویسی

عوامل مهم در سختی یا آسانی زبان های برنامه نویسی

قبل از آن که تصمیم خود را در ارتباط با سختی یا آسانی یک زبان برنامه نویسی بگیریم باید عوامل مهم در درجه بندی سختی زبان های برنامه نویسی را بشناسیم.

دسترسی به منابع آموزشی:

زبان‌های برنامه نویسی نوپا و البته زبان هایی که به اندازه کافی کاربردی نیستند یا در بازار کار جایگاه قابل قبولی ندارند، معمولا منابع آموزشی کمتری برای‌شان تولید شده به همین دلیل اگر منابع آموزشی کافی وجود نداشته باشد، مطمئنا یادگیری به مراتب سخت تر است.

قواعد یکپارچه:

برخی از زبان‌های برنامه نویسی یک قاعده مشخص ندارند و معمولا یک ساختار استاندارد را از طریق مستندات ارائه نمی‌کنند. این موارد نیز روی یادگیری چالش برانگیز یک زبان تاثیرگذار خواهد بود.

سینتکس:

یکی از مهمترین مواردی که در درجه سختی زبان های برنامه نویسی تاثیر گذار است، سینتکس آن است. برخی از زبان‌ها سینتکس بسیار ساده‌ای دارند و برای پیاده‌سازی قسمت‌های مختلف از دستوراتی استفاده می‌کنند که بسیار معنی دار هستند. اما از طرفی دیگر زبان‌هایی هستند که علائم و اختصارهای بسیار زیادی دارند و به همین دلیل یادگیری دشوارتری خواهند داشت.

جامعه کاربردی:

جامعه کاربری میتواند مشخص کند که یک زبان برنامه نویسی آسان یا متوسط یا سخت است. وقتی یک زبان برنامه نویسی جامعه کاربری متمرکز و حرفه‌ای نداشته باشد برای افرادی که مدام به دنبال کمک گرفتن از دیگران هستند، یادگیری آن بسیار سخت می‌شود.

پشتیبانی رسمی از پارادایم‌های مختلف:

برخی از زبان‌های برنامه نویسی به صورت رسمی به شما می‌گویند که از پارادایم شئ گرایی در فرایند برنامه نویسی با این زبان استفاده کنید. در این حالت توسعه دهنده بسیار سر راست عمل می‌کند و مشکلی نخواهد داشت. اما زبان‌هایی هستند که به صورت استاندارد از چندین پارادایم پشتیبانی کرده و در مواقع مختلف استفاده از یکی از آن‌ها را توصیه می‌کنند که این موضوع میزان یادگیری‌شان را پیچیده‌تر می‌کند.

زبان های برنامه نویسی با درجه سختی آسان

ابتدا بریم سراغ زبان های برنامه نویسی آسان، زبان هایی که نسبت به باقی زبان ها از درجه سختی کمتری برخوردار هستند:

css و html و javascript از دسته زبان های برنامه نویسی با درجه سختی پایین

-Html

اگر بخواهیم رو راست باشیم، HTML یک زبان برنامه نویسی نیست. این یک زبان برنامه نویسی frontend است که می تواند برای ایجاد اسکلت صفحات وب استفاده شود. سپس CSS برای زیباسازی صفحه به آن اضافه می شود و صفحات وب با استفاده از JavaScript کاربردی و قابل تعامل می شوند.

همانطور که گفته شد ، HTML همچنان یکی از زبانهای اساسی است که یک توسعه دهنده باید بشناسد. این زبان بسیار ساده است و با داشتن دانش کافی در HTML ، شما قادر خواهید بود به راحتی کدهای صفحه وب را اصلاح کنید تا مشکلات ساختاری مربوط به HTML را رفع کنید. این زبان در لیست آسانترین زبانهای برنامه نویسی جای می گیرد.

-جاوا اسکریپ Java Script

جاوا اسکریپت یک زبان سطح بالاست که بیشتر تمرکز خود را روی توسعه اپلیکیشن‌های وب (سمت کاربر و سمت سرور) گذاشته است. بازار کار بسیار خوبی داشته و توسط جامعه کاربری بسیار بزرگی استفاده می شود.

سینتکس جاوا اسکریپت بسیار واضح بوده و جدای از اینکه میانبرهای مختلفی را در خود پیاده‌سازی کرده است، جزو زبان های برنامه نویسی آسان است. همچنین با وجود کتابخانه‌ها و فریمورک‌های متعددی که دارد مسیر توسعه اپلیکیشن‌ها را برای‌تان راحت‌تر می‌کند.

-پایتون Python

پایتون نیز یک زبان برنامه نویسی سطح بالا یا خیلی سطح بالا است. دلیل استفاده از این عبارت سینتکس بسیار ساده و همچنین نزدیکی زیاد آن به زبان انگلیسی است.

از آنجایی که مستندات رسمی پایتون حاوی شیوه‌نامه‌هایی برای بهتر نوشتن کدها با استفاده از این زبان برنامه نویسی‌ است، شما می‌توانید براساس آن پیش رفته و در پیاده سازی اپلیکیشن دچار سردرگمی و وسواس نشوید.

زبان برنامه نویسی php با درجه بندی زبان های آسان

-PHP

زبانی مناسب برای توسعه وب سایت های پویا. یادگیری آن آسان است و با سیستم های مدیریت محتوای محبوب مانند وردپرس سازگار است.

PHP زبانی مناسب برای مبتدیان است که می‌خواهند برنامه نویسی وب را یاد بگیرند. یادگیری آن آسان است و منابع آموزشی زیادی برای آن وجود دارد. با این حال، PHP بدون چالش نیست و برای استفاده از آن در برنامه‌های پیچیده، به دانش و تجربه بیشتری نیاز دارید.

 Ruby از زبان های برنامه نویسی آسان و با درجه سختی کم

Ruby

Ruby زبانی قدرتمند و انعطاف‌پذیر است که برای توسعه وب و برنامه‌های کاربردی دیگر استفاده می‌شود. یادگیری آن نسبتاً آسان است و جامعه فعال و مفیدی دارد.

زبان برنامه نویسی swift با درجه سختی پایین

-درجه سختی Swift

Swift زبانی چند پارادایمی، شیءگرا و اپلیکیشن محور است که توسط شرکت Apple برای توسعه اپلیکیشن‌های iOS، macOS، tvOS، watchOS و Linux طراحی شده است.یادگیری این زبان برای مبتدیان دشوارتر از زبان‌های ساده‌ای مانند Python است، اما برای توسعه‌دهندگان باتجربه Objective-C و Java آسان‌تر خواهد بود.

زبان های برنامه نویسی متوسط و سخت

 سخت ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

C++

شی گرا بودن ، ++C یک زبان کاملاً پویا با تعداد زیادی از مولفه های متحرک پیچیده است. بعضی اوقات این قسمت ها به روش های ساده با هم تعامل دارند و برخی اوقات خیر. و مسئولیت این امر به عهده برنامه نویس است تا راهی برای حل آن پیدا کند. استفاده از تمام پیچیدگی های++C فایده ای ندارد. فقط باید توجه داشته باشید که شما هرگز نمی توانید امیدوار باشید که همه چیز را در مورد یک زبان آن هم در زمانی اندک بدانید.

تمرکز باید روی یادگیری مفاهیم کلیدی به صورت عملی و کار همزمان روی یک پروژه کوچک برای استفاده از چیزهایی که آموخته اید باشد. شاید یادگیری++C چالش برانگیز باشد ، اما زمانی که به این مهم رسیدید ، از سرعت و کارایی زبان لذت خواهید برد. با این حال این زبان در لیست سخت ترین زبانهای برنامه نویسی جای می گیرد.

LISP

LISP در سال ۱۹۵۹ ساخته شد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های برنامه نویسی است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که LISP یک زبان قدیمی است از ساختار و کدبیس بسیار پیچیده و Old-Styleیی استفاده می‌کند در نتیجه ممکن است در مواجه با سینتکس آن جا بخورید. به همین دلیل درجه سختی این زبان برنامه نویسی بسیار است.

LISP بیشتر توسط متخصصین حوزه هوش مصنوعی و سیستم‌های پردازش زبان طبیعی استفاده می‌شود و به همین دلیل نیز بازار کار نسبتا محدودی دارد اما حقوق توسعه دهندگان این زبان بسیار بالاتر از حالت عادی است.

Haskell

Haskell یک زبان برنامه نویسی جذاب و در عین حال پیچیده است که به صورت کامل براساس پارادایم برنامه نویسی تابعی ساخته شده است. از آنجایی که این زبان برنامه نویسی از این پارادایم استفاده می‌کند، یادگیری آن را سخت‌تر از حالت شئ‌گرا کرده است. همچنین ویژگی‌های دیگر این زبان مانند نوع‌های داده‌ای به سبک جبری، Immutability، سطح بالایی از انتزاع یا abstraction و… باعث شده تا این زبان به نسبت موارد قبلی فرایند یادگیری پیچیده‌تری باشد.

البته این نکته بسیار مهمی‌ست که اگر یک زبان برنامه نویسی فرایند یادگیری سختی دارد به این معنا نیست که در بازار کار مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. برای مثال Haskell توسط توسعه دهندگان وب، اپلیکیشن‌های پردازش داده، توسعه کامپایلر، محاسبات ریاضی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

-Rust

اگر به دنبال زبانی قدرتمند برای توسعه برنامه‌های امن و کارآمد هستید، Rust می‌تواند انتخابی ایده‌آل باشد. با وجود اینکه این زبان جدید است، به سرعت محبوبیت پیدا کرده و به عنوان یکی از زبان‌های برتر برای برنامه‌نویسی سیستمی شناخته می‌شود. اما باید به خاطر داشته باشید که یادگیری Rust دشوار است و نیاز به دانش عمیق برنامه‌نویسی و مفاهیمی مانند مالکیت حافظه، سیستم‌های نوع پیچیده و قواعد وام‌گیری دارد.

بنابراین، اگر به دنبال چالشی جدید هستید و می‌خواهید مهارت‌های برنامه‌نویسی خود را ارتقا دهید، Rust می‌تواند انتخابی مناسب باشد. فقط به یاد داشته باشید که برای تسلط بر این زبان، باید زمان و تلاش کافی را صرف کنید. در صورت علاقه مندی به زبان های سیستمی میتوانید مقاله معرفی بهترین زبان های برنامه نویسی سیستمی را در آیولرن بخوانید.

زبان برنامه نویسی prolog از سخت ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

-Prolog

زبانی قدرتمند برای برنامه‌نویسی هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی است. این زبان با استفاده از منطق، به شما امکان می‌دهد تا برنامه‌هایی بنویسید که به طور طبیعی با مفاهیم هوش مصنوعی همخوانی دارند. با وجود اینکه Prolog زبانی قدرتمند است، یادگیری آن دشوار است و نیاز به دانش منطق و هوش مصنوعی دارد.

-Assembly

زبان اسمبلی، زبانی قدرتمند و در عین حال پیچیده است که به شما امکان می‌دهد تا به طور مستقیم با سخت‌افزار کامپیوتر تعامل داشته باشید. این زبان به دلیل نزدیکی به زبان ماشین، برای برنامه‌نویسی سیستم‌عامل‌ها، درایورهای سخت‌افزاری و برنامه‌های نیازمند سرعت و کارایی بالا، ایده‌آل است.

با وجود قدرت و انعطاف‌پذیری زبان اسمبلی، یادگیری آن دشوار است و نیاز به دانش عمیق در مورد معماری کامپیوتر و نحوه عملکرد پردازنده‌ها دارد. همچنین، برنامه‌نویسی به زبان اسمبلی به دلیل نیاز به نوشتن کدهای دقیق و جزئی، زمان‌بر و طاقت‌فرسا است.فقط به یاد داشته باشید که برای تسلط بر این زبان، باید زمان و تلاش کافی را صرف کنید و دانش خود را در زمینه سخت‌افزار و معماری کامپیوتر تقویت کنید.

جدول مقایسه درجه سختی زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی آسان زبان های برنامه نویسی سخت
HTML Haskell
JavaScript ++C
Kotlin ASM
PHP Prolog
Python LISP
C Rust
Go Esoteric

در پایان

انتخاب زبان مورد نظر خود به عوامل مختلفی بستگی دارد. ما سعی کردیم یکی از این عوامل که درجه سختی یادگیری زبان های برنامه نویسی است را با شما بررسی کنیم. زبان برنامه نویسی مناسب شما چیست؟ چه عامل دیگری بر انتخاب شما تاثیر میگذارد ؟

اشتراک گذاری مقاله
https://aiolearn.com/?p=5614

عضویت در خبرنامه آیولرن

آیولرن

آیولرن

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *